
Grožnjan
Godine 1993.g. Grožnjan ponovno postaje općinsko središte čime se Grožnjanštini pružila jedinstvena prilika da iskoristi i oplemeni svoje resurse i to naročito u poljoprivredi i seoskom turizmu te ostalim oblicima suvremenog turističkog trenda-ekološki, kulturni i izletnički turizam.
U ovom ekološko čistom području veliki rezultati postignuti su u poljoprivredi i to u uzgoju tradicionalnih mediteranskih kultura: vinove loze i maslina. Ovo područje postalo je poznato po uzgoju stoke, proizvodnji sira, meda, uzgoju cvijeća, gljiva, voća i povrća te kvalitetnih vina, prvenstveno refoška, malvazije i pinota.
Otvaranjem agroturističkih objekata svim posjetiteljima pružila se prilika da mogu uživati u ukusnim gastronomskim specijalitetima ovog kraja: domaći sir, pršut, fuži, njoki, pečenje ispod peke, tartufi, šparoge, gljive…
Zadnjih godina privučen je znatan dio privatnog kapitala koji je uložen u obnovu i restauraciju ruševnih zgrada, tako da Grožnjanština sve više dobiva izgled obnovljenog, obrađenog i njegovanog područja. Velike investicije izvršene su na području krupne komunalne infrastrukture (izgrađeni su vodovodi, asfaltirane ceste, pojačana električna mreža za mnoga naselja, postavljena javna rasvjeta i drugo). Određeni broj građana, uglavnom mlađih posvetilo se raznim obrtima i malom poduzetništvu.
Dok su poljoprivreda, seoski turizam i malo poduzetništvo oživjeli širu okolinu Grožnjana, dotle živosti samog Grožnjana, prvenstveno tokom ljetnih mjeseci, pridonijela su razna umjetnička i kulturna događanja (izložbe, koncerti, razne manifestacije). Općina Grožnjan u proteklim godinama izdvojila je velika financijska sredstva za uređenje prostora Gradske galerije “Fonticus”, prostora Heraldičke zbirke i koncertne dvorane “Kaštel” te općenito za kulturne programe (program izlaganja gradske galerije, sufinanciranje Jazz festivala i dr.). Pored Općine, Hrvatske glazbene mladeži, Imaginarne akademije, Zajednice Talijana Grožnjan, Turističke zajednice općine, Polivalentnog kulturnog centra doprinos ostvarenju bogatog kulturnog programa u Grožnjanu dali su brojni likovni umjetnici i kulturni djelatnici stalno ili povremeno nastanjeni u Grožnjanu i okolici. Stanovništvo Općine Grožnjan je mješovito. Hrvati, Talijani, Slovenci i drugi poštuju različitost i njeguju suživot. U službenoj uporabi ravnopravni su hrvatski i talijanski jezik, dok većina stanovništva u svakodnevnoj komunikaciji se služi istro-venetskim dijalektom